Newsletter
Konwencja ONZ
o Prawach Osób Niepełnosprawnych

 

Nr 2/2014


Rzecznik Praw Obywatelskich wykonuje zadania niezależnego organu do spraw popierania, ochrony i monitorowania wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.


Ważne

 

2014 – rok wyborów. Jak ułatwić udział w głosowaniu?

[art. 5 – Równość i niedyskryminacja, art. 9 – Dostępność, art. 29 – Udział w życiu politycznym i publicznym]*

 

Na dzień 25 maja zaplanowane są wybory do Parlamentu Europejskiego. W 2014 odbędą się również wybory samorządowe, a w 2015 parlamentarne i prezydenckie. Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej z propozycją wprowadzenia do Kodeksu wyborczego nowych rozwiązań organizacyjnych i technicznych, ułatwiających głosowanie osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym.

[więcej]
[raport RPO]


Sprawy u Rzecznika Praw Obywatelskich

 

Kandydat na wójta niepełnosprawny? [art. 12 – Równość wobec prawa, art. 27 – Praca i zatrudnienie, art. 29 – Udział w życiu politycznym i publicznym]

 

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis nakazujący obligatoryjne wygaszenie mandatu wójta po orzeczeniu o całkowitej niezdolności do pracy jest zgodny z Konstytucją. Trybunał dokonał jednocześnie interpretacji zaskarżonego przepisu, zgodnie z którą dotyczy on jedynie sytuacji uzyskania przez wójta orzeczenia o niezdolności do pracy w trakcie sprawowania funkcji, nie ma natomiast zastosowania do osób, które posiadały takie orzeczenie przed wyborem.

[więcej]
[sprawa w TK]


W obronie osób chorujących psychicznie [art. 13 – Dostęp do wymiaru sprawiedliwości, art. 25 - Zdrowie]

 

Wątpliwości Rzecznik Praw Obywatelskich budzi treść projektowanej zmiany ustawy o ochronie zdrowia psychicznego w zakresie artykułu dotyczącego ustanowienia przez sąd pełnomocnika procesowego dla osoby chorującej psychicznie, będącej stroną postępowania w przedmiocie przymusowego umieszczenia jej w szpitalu psychiatrycznym. Zdaniem Rzecznik artykuł w formie obecnej nie gwarantuje należytej ochrony praw procesowych osób chorych psychicznie.

[więcej]
[wystąpienie RPO do Ministra Zdrowia]


Minister Zdrowia jest również adresatem kolejnego wystąpienia prof. Ireny Lipowicz w sprawie realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, w którym Rzecznik ponownie porusza kwestię utworzenia centrów zdrowia psychicznego.

[więcej]
[program konferencji]
[wystąpienie RPO do Ministra Zdrowia - NPOZP]

 


Przeciw więzieniu osób z niepełnosprawnością intelektualną – ciąg dalszy [art. 16 – Wolność od wykorzystywania, przemocy i nadużyć]

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła do Prokuratora Generalnego w sprawie zasadności przebywania w jednostkach penitencjarnych osób z niepełnosprawnością intelektualną. [więcej]

 


"Triumf prawa nad sprawiedliwością" - sprawa Arkadiusza K. [art. 13 – Dostęp do wymiaru sprawiedliwości, art. 16 – Wolność od wykorzystywania, przemocy i nadużyć]

 

Rzecznik podjęła z urzędu opisaną w mediach sprawę ubezwłasnowolnionego, chorującego na schizofrenię i osadzonego w areszcie Arkadiusza K. oraz wynikającą z niej sprawę dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie, który wpłacił kilkadziesiąt złotych kaucji za jego uwolnienie. Rzecznik zwróci się z prośbą do sądu o nadesłanie akt sprawy oraz o niezbędne informacje do Komendanta Wojewódzkiego Policji.

[więcej]
[sprawa w "Dzień dobry TVN"]
[sprawa w "Tok fm"]

 


Przystosowanie więzień do potrzeb osób niepełnosprawnych [art. 9 – Dostępność, art. 28 – Odpowiednie warunki życia i ochrona socjalna]

Do Rzecznika wpływają skargi osób niepełnosprawnych przebywających w więzieniach na umieszczanie ich w warunkach niedostosowanych do poruszania się na wózkach. Biorąc pod uwagę te sygnały Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała wystąpienie do Minister Infrastruktury i Rozwoju, w którym wskazała, iż w obowiązującym systemie prawa zakłady karne i areszty śledcze nie są zobligowane do zapewnienia osobom niepełnosprawnym odpowiednich warunków , co jest sprzeczne z treścią ratyfikowanej przez Polskę Konwencji.

[więcej]
[wystąpienie RPO]

 


Konferencje, debaty, badania

 

Pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się w Łomży spotkanie zatytułowane "Postaw na pracę – wspólne szanse i korzyści osób niepełnosprawnych i ich pracodawców", zorganizowane przez Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku. [art. 27 – Praca i Zatrudnienie]

[więcej]
[o projekcie]

 


"Mamy te same prawa"– spot o Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych [art. 5 – Równość i niedyskryminacja]

W Biurze RPO odbyła się prezentacja filmu na temat ratyfikowanej przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz o kompetencjach Rzecznika Praw Obywatelskich, zrealizowanego w języku dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną. [więcej]
[spotkanie w BRPO]

 


Ścieżki uczniów z niepełnosprawnością [art. 7 – Niepełnosprawne dzieci, art. 24 – Edukacja]

Rzecznik Praw Obywatelskich objęła honorowym patronatem ogólnopolski projekt „Badanie ścieżek edukacyjnych niepełnosprawnych dzieci, uczniów i absolwentów", realizowany przez Zespół Edukacji i Rynku Pracy Instytutu Badań Edukacyjnych. Jego celem jest zbadanie poziomu przygotowania szkół do edukacji uczniów z niepełnosprawnością oraz motywacji i czynników społeczno-ekonomicznych wpływających na decyzje rodziców.

[więcej]

[szerzej o projekcie]


 

Dobre praktyki

 

"W naszych sklepach każdy klient jest bardzo ważny"? [art. 9 - Dostępność]

 

"Wyrażamy głębokie ubolewanie nad zaistniałą sytuacją, podczas której nasz wewnętrzny dokument nie tylko nie ułatwił zakupów osobie niepełnosprawnej, lecz wręcz przeciwnie: został odebrany jako narzędzie dyskryminujące. Nasze ubolewanie jest tym bardziej duże, gdyż nasza firma zawsze stara się działać z zasadami odpowiedzialności społecznej i wszystkie procedury, które są tworzone, opierają się na szacunku do drugiego człowieka oraz środowiska. Bardzo przepraszamy wszystkich tych, którzy poczuli się urażeni, gdyż zapewniamy raz jeszcze, iż nasze wewnętrzne dokumenty zostały stworzone w dobrej wierze. W naszych sklepach każdy klient jest bardzo ważny."

[więcej]

[szerzej o TPSW]

 


Warto wiedzieć

 

Przełom w definiowaniu niepełnosprawności przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej [art. 2 – Definicje]

 

Kluczową rolę w porządkowaniu polskiego ustawodawstwa w tej dziedzinie, a w efekcie sytuacji osób niepełnosprawnych, odgrywa dostosowanie definicji niepełnosprawności do standardów Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Rzecznik Praw Obywatelskich planuje wystąpienie generalne do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w tej sprawie.

[więcej]
[wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE]

 


Zasiłek pielęgnacyjny – konsultacje społeczne [art. 28 – Odpowiednie warunki życia i ochrona socjalna]

 

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło oczekiwany przez ok. 150 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych projekt zaskarżonej przez Rzecznik Praw Obywatelskich ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków pielęgnacyjnych, który ma na celu realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2013.

[więcej]
[projekt ustawy do konsultacji]

 


Dodatkowy urlop wypoczynkowy [art. 27 – Praca i zatrudnienie]

Zgodnie z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na takich samych zasadach jak zwykły urlop wypoczynkowy.

[więcej]
[szerzej o urlopie]

 

Ile pracujemy w ciągu roku?

 

  

www.rpo.gov.pl
złóż wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich

 

Uwaga: Opinie i życzenia dotyczące newslettera prosimy przesyłać na adres - serwisprasowy@rpo.gov.pl