Newsletter
Konwencja ONZ
o Prawach Osób Niepełnosprawnych

 

Nr 5/2014

 

Rzecznik Praw Obywatelskich wykonuje zadania niezależnego organu do spraw popierania, ochrony i monitorowania wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

 

Ważne

 

Rzecznik Praw Obywatelskich wystosowała Apel do władz samorządowych o zwrócenie szczególnej uwagi na informowanie osób z niepełnosprawnościami o kwestiach związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego. [art. 29 – Udział w życiu politycznym i publicznym]

[Apel RPO]

 

 

Prezentacja raportu „Ułatwienia w głosowaniu – wiedza, opinie i oczekiwania” [art. 29 – Udział w życiu politycznym i publicznym]

 

29 kwietnia 2014 r. w siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce odbyła się prezentacja raportu z badań poświęconych opiniom, oczekiwaniom i wiedzy polskich wyborców na temat ułatwień w głosowaniu, przeprowadzonych przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wraz z Centrum Badania Opinii Społecznej.
[więcej]

 

 

Dostępność stron internetowych komitetów wyborczych [art. 9 – Dostępność, art. 29 – Udział w życiu politycznym i publicznym]

 

Rzecznik Praw Obywatelskich wystosowała do wybranych komitetów wyborczych pismo zawierające wyniki badania dostępności ich stron internetowych pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz niezbędnych dostosowań. Badanie zostało przeprowadzone przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego.

[więcej]

 

 

Ustawa o świadczeniach dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami podpisana [art. 28 – Odpowiednie warunki życia i ochrona socjalna]

 

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę przywracającą wsparcie opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Opiekunowie otrzymają również wyrównanie za miesiące, w których nie pobierali świadczeń. O możliwości otrzymania zaległych pieniędzy gminy poinformują wszystkich opiekunów najpóźniej w ciągu 14 dni od momentu wejścia ustawy w życie.
[więcej]

 

 

„Okrągły stół” – w oczekiwaniu na kolejne spotkania [art. 28 – Odpowiednie warunki życia i ochrona socjalna]

 

30 kwietnia br. odbyło się pierwsze posiedzenie „okrągłego stołu” pod hasłem „Jak wspierać osoby niepełnosprawne?” Zostało ono zwołane przez Władysława Kosiaka-Kamysza, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, z udziałem przedstawicieli rządu i administracji – w odpowiedzi na protesty w Sejmie rodziców dzieci niepełnosprawnych, a następnie opiekunów osób dorosłych z niepełnosprawnością. Podczas obrad powołano pięć grup roboczych, które mają zająć się problemami dzieci i młodzieży, osób dorosłych z niepełnosprawnościami, zdrowia i rehabilitacji, orzecznictwa lekarskiego oraz aktywizacji społeczno-zawodowej. Następne debaty zapowiadane są na połowę maja br. Celem ma być wspólne przygotowanie podstaw „całościowego systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych”.
[więcej]

 

 

Sprawy u Rzecznika Praw Obywatelskich

 

Prawo do głosowania osób ubezwłasnowolnionych u Premiera [art. 29 – Udział w życiu politycznym i publicznym]

 

Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała pismo do Prezesa Rady Ministrów w sprawie prawa do głosowania osób ubezwłasnowolnionych w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
[więcej]

 

 

Czy zdążą z wydawaniem kart parkingowych? [art. 9 – Dostępność, art. 20 - Mobilność]

 

Prof. Irena Lipowicz wystąpiła do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z prośbą o udzielenie wyjaśnień na temat stanu prac nad projektem rozporządzenia wykonawczego do ustawy Prawo o ruchu drogowym, określającego nowy wzór karty parkingowej.
[więcej]

 

 

Biegły sądowy tłumacz Polskiego Języka Migowego tylko z certyfikatem PZG [art. 5 – Równość i niedyskryminacja]

 

Do Rzecznik Praw Obywatelskich wpłynęło pismo sygnalizujące problem z uzyskaniem wpisu na listę biegłych sądowych przez tłumaczy PJM.
[więcej]

 

 

Kwota renty socjalnej – bez zmian [art. 28 – Odpowiednie warunki życia i ochrona socjalna]

 

Renta socjalna stanowi rodzaj pomocy finansowej państwa dla osób, które w okresie dzieciństwa lub młodości uległy wypadkowi czy przeszły ciężką chorobę, w wyniku czego stały się całkowicie niezdolne do pracy. Najniższa renta socjalna to od 1 marca 2014 r. 709,34 zł. Z kwoty renty odlicza się zaliczkę na podatek dochodowy i inne należności. Zdaniem osób występujących do Rzecznik Praw Obywatelskich aktualna wysokość renty socjalnej nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych osób z niepełnosprawnością. Rzecznik zwróciła się do Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
[więcej]

 

 

Za starzy do kadry narodowej tenisa stołowego [art. 5 – Równość i niedyskryminacja]

 

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga na dyskryminację ze względu na wiek, stosowaną przez Polski Związek Tenisa Stołowego przy powoływaniu zawodników do Kadry Narodowej Osób Niepełnosprawnych.

[więcej]

 

 

Dorosłe dzieci niepełnosprawne znikają z systemu! [art. 28 – Odpowiednie warunki życia i ochrona socjalna]

 

Katowice nie posiadają ośrodka edukacyjnego dla osób niepełnosprawnych, w szczególności dla osób dorosłych, które ukończyły 24 rok życia. Osoby te wymagają opieki, bowiem z uwagi na stopień niepełnosprawności nie potrafią samodzielnie funkcjonować, ani też nie kwalifikują się do udziału w warsztatach terapii zajęciowej.

[więcej]

 

 

SKM w Trójmieście - pasażerowie czekają na więcej [art. 9 - Dostępność]

 

Skarga dotycząca stanu dostosowania taboru PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. do potrzeb osób niepełnosprawnych spowodowała wystąpienie Rzecznik Praw Obywatelskich (Newsletter nr 3/2014).

[więcej]

 

 

Konferencje, debaty, badania

 

Rynek pracy dla osób z niepełnosprawnościami – kolejne zmiany czy nowy system? [art. 27 – Praca i zatrudnienie]

 

8 maja 2014 r. w Senacie odbyła się konferencja „Dialog społeczny w praktyce – założenia do nowego systemu wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych”. Jej organizatorami były komisje rodziny i polityki społecznej Sejmu i Senatu oraz Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, która zaprezentowała propozycje zmian wypracowane na podstawie konsultacji przeprowadzonych w największych miastach Polski.
[więcej]

 

 

Dobre praktyki

 

Teatr Polski we Wrocławiu otwarty dla niepełnosprawnych [art. 9 – Dostępność, art. 30 – Udział w życiu kulturalnym, rekreacji, wypoczynku i sporcie]

 

Wszystkie trzy sceny, zarówno największa – im. Jerzego Grzegorzewskiego, Kameralna oraz Scena na Świebodzkim są już dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do wszystkich prowadzą rampy podjazdowe, a toalety spełniają standardy dostępności. Teatr otwiera się nie tylko na widzów z niepełnosprawnością ruchową – wprowadza do repertuaru spektakle z audiodeskrypcją (prowadzona na żywo narracja, przybliżająca niewidomym to, co podczas spektaklu dzieje się na scenie) i tłumaczeniem migowym.
[więcej]

 

 

5 maja - Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych [art. 5 – Równość i niedyskryminacja]

 

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku jako dzień godności osób niepełnosprawnych.

[więcej]

 

 

Bieg bez Barier” - nad Jeziorem Maltańskim [art. 8 – Podnoszenie świadomości, art. 28 – Odpowiednie warunki życia i ochrona socjalna, art. 30 Udział w życiu kulturalnym, rekreacji, wypoczynku i sporcie]

 

W Poznaniu po raz trzeci odbył się "Run of Spirit". Ponad tysiąc osób spotkało się i pobiegło, by zebrać pieniądze na wakacyjne wyjazdy podopiecznych Stowarzyszenia Na Tak.

 

 

Bieg uliczny im. Waldemara Kikolskiego [art. 8 – Podnoszenie świadomości, art. 19 – Prowadzenie życia samodzielnie i przy włączeniu w społeczeństwo, art. 30 - Udział w życiu kulturalnym, rekreacji, wypoczynku i sporcie]

 

W sobotę 26 kwietnia 2014 r. w Łapach odbył się XIV bieg, w którym wzięło udział ponad 100 osób, w tym niepełnosprawni, niedowidzący, niewidomi. „Zależy nam na integracji niepełnosprawnych ze sprawnymi sportowcami. Dlatego razem biegną, pomagają sobie” – mówił Adam Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Kultury Fizycznej, który zorganizował bieg.
[O biegu Wrota Podlasia]

 

 

Warto posłuchać

 

4 kwietnia br. prof. Irena Lipowicz była gościem red. Marcina Zaborskiego w audycji „Puls Trójki" w Programie III Polskiego Radia. Rozmowa dotyczyła m.in. spotkania RPO z protestującymi przed Sejmem rodzicami i opiekunami osób z niepełnosprawnością. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

[Rozmowa RPO w programie III PR]

 

29 kwietnia br. w Programie I PR gościem Zuzanny Dąbrowskiej był dr Jarosław Zbieranek. Rozmawiano na temat raportu z badań przeprowadzonych przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wraz z Centrum Badania Opinii Społecznej „Ułatwienia w głosowaniu – wiedza, opinie i oczekiwania”.

[Rozmowa z J. Zbierankiem w programie I PR]

 

Warto wiedzieć

 

ZUS dla Ciebie? [art. 25 – Zdrowie, art. 26 – Rehabilitacja, art. 27 – Praca i zatrudnienie, art. 28 – Odpowiednie warunki życia i ochrona socjalna]

 

Sukces – tak ocenia ZUS realizowany od kilkunastu lat program bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. W rekordowym roku 1998 było w Polsce aż 2,7 mln rencistów. W lutym tego roku – zaledwie 1 mln 48 tys. Eksperci przewidują kolejne spadki – podaje „Rynek Medyczny” za „Gazetą Wyborczą”. ZUS coraz częściej uznaje, że dalsze leczenie lub rehabilitacja pacjenta rokują odzyskanie zdolności do pracy i po zakończeniu zwolnienia chorobowego kieruje osoby, które nadal nie mogą pracować i najchętniej poszłyby na rentę, na tzw. świadczenie rehabilitacyjne. O przyznaniu świadczenia decyduje lekarz orzecznik ZUS.

[więcej]

 

 

„Prawo dla każdego” – poradnik dla osób niepełnosprawnych województwa dolnośląskiego [art. 8 – Podnoszenie świadomości ]

 

Dolnośląskie Forum Integracyjne w ramach projektu realizowanego ze środków PFRON, będących w dyspozycji Urzędu Miejskiego Wrocławia przygotowało poradnik, skierowany do osób niepełnosprawnych „Prawo dla każdego”.

[Poradnik Prawo dla każdego]

 

* W nawiasach podano numery artykułów Konwencji, z którymi związana jest informacja.

 

www.rpo.gov.pl
złóż wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich

 

Uwaga: Opinie i życzenia dotyczące newslettera prosimy przesyłać na adres - serwisprasowy@rpo.gov.pl