SR0WX jest projektem skupiającym stacje, które na częstotliwości 144.950 FM co kwadrans podają głosowo informacje meteorologiczne.
Na komunikat składa się:

  • raport o stanie pogody,
  • prognoza pogody oraz
  • informacje o ewentualnych zagrożeniach hydrologicznych i meteorologicznych.

Obecnie działa około 10 takich stacji w Polsce.

Sercem każdej ze stacji jest komputer z odpowiednio skonfigurowanym oprogramowaniem sr0wx.py (rozpowszechnianym na zasadach Open Source, github.com/sq6jnx/sr0wx.py/). Oprogramowanie to pobiera informacje z Internetu i po przetworzeniu podaje je głosowo, w języku polskim. Do  komputera podłączony jest nadajnik pracujący na częstotliwości 144.950  FM.
W sytuacjach ekstremalnego zagrożenia opiekun stacji ma możliwość wysłania krótkiego komunikatu SMSem lub też odtwarzania "komunikatu specjalnego" poprzez włożenie pendrive w port USB komputera.Pomysł zrodził się w głowach dwóch wrocławskich krótkofalowców, Dawida SQ6EMM oraz Michała SQ6JNX. Bardzo szybko, bo już w lutym 2009, stacja działała testowo z domowego QTH SQ6EMM a następnie, w ramach porozumienia z Dolnośląską Amatorską Siecią Ratunkową i Wojewódzkim  Centrum Zarządzania Kryzysowego, trafiła na budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu skąd nadaje spod znaku SP6YRE.

 Pomysł zaczął się szybko rozprzestrzeniać na cały kraj: szybko ruszyła stacja w Brzegu (woj. opolskie) i Jaśle a następnie dołączyły stacje w Nowym Sączu, Łodzi, Katowicach, Poznaniu... Dziś jest ich już dziesięć.
Niektóre z nich korzystają ze swoich, niekiedy bardzo lokalnych, źródeł informacji.

> Oprogramowanie powinno działać na każdym, nawet dziesięcioletnim komputerze, co sprawia, że koszty uruchomienia stacji mogą być niemal zerowe. Najlepsze efekty osiągamy jednak korzystając z małych komputerów, zwanych terminalami, zasilanych z 12V, które nie posiadają żadnych elementów mechanicznych (do 150 zł/szt w zależności od konfiguracji). Dobrym uzupełnieniem są jednokanałowe radiotelefony (nawet bez odbiornika) na 144.950.
obecnie prace prowadzone są pod kontem pracy sr0wx jako automat podający zagrożenia o wypadkach i utrudnieniach na kanale CB-Radio

Komentarze  

# Mobil 2016-02-04 21:29
Automaty na CB to nieporozumienie. Taki automat tylko przeszkadza, a czasami nawet może narobić szkody jak ktoś będzie potrzebował pomocy, bo takie wołanie zakłóci. Dość już tego badziewia po różnych knajpach. Najgorsze są zapędy nadawania co chwilę jakiś reklam przez automaty, które jak będzie tego więcej, to całkowicie zapchają 19-kę.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi