Do Sejmu trafił projekt Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Została powołana Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. W dniu 18.10.2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie tej podkomisji.
Praktycznie wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzili, że uregulowania prawne dotyczące funkcjonowania Obrony Cywilnej i jej infrastruktury są niezwykle potrzebne.

Jednocześnie zwrócono uwagę na szereg braków i nieprawidłowości, które procedowany projekt zawiera. Zarzucono też to, że ustawa zawiera szereg nadregulacji, co może w praktyce utrudnić, a nawet uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie Obrony Cywilnej.  Przedstawicielka Partii RAZEM wróciła m.in. uwagę na brak dostatecznego w zapisach ustawy zaangażowania resortu obrony narodowej w tym Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.  Tego rodzaju uwaga nie była jedyną, pojawiły się też inne uwagi, że planowanie i organizowanie Obrony Cywilnej wymaga specjalistycznej wiedzy wojskowej zarówno technicznej jak i operacyjnej.

Przedstawiciel fundacji DEMOS 2.0, pułkownik w stanie spoczynku, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się Obroną Cywilną zarzucił, że w przedmiotowym projekcie brakuje istotnych uregulowań dotyczących funkcjonowania oraz infrastruktury Obrony Cywilnej i  ocenił, że procedowany projekt nadaje się do kosza. Ponadto przypomniał, że ok. 20 lat temu obecny wiceminister MSWiA, w latach 2008 - 2015 był Szefem Obrony Cywilnej, który ją zlikwidował, co zostało  też ocenione w dwóch raportach Najwyższej Izby Kontroli. 

Czytaj więcej...