|
Ostrzeżenia / Porady
Sytemu Ostrzegania i Alarmowania
prowadzonego przez Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Sprawdź też komunikaty o aktualnych zagrożeniach
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Nie dla czadu
Bezbarwny, bezwonny, śmiertelny.
Tlenek węgla (CO, nazwa zwyczajowa: czad) powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do całkowitego spalania. Tlenek węgla może być również produktem spalania gazu ziemnego. Czad jest gazem bardzo niebezpiecznym ponieważ jest niewyczuwalny zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).
Kryzys to zdarzenie nagłe, które zagraża życiu, zdrowiu, mieniu lub środowisku człowieka.
Dzięki przygotowaniu do wyjątkowych sytuacji oraz planowaniu zachowań na wypadek wystąpienia zagrożeń:
-
Zwiększasz szansę na zapewnienie sobie i swoim bliskim
bezpieczeństwa.
- Ograniczysz szkody materialne.
Zobacz poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
W Polsce burze występują najczęściej wiosną i latem. O burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka nagłych wyładowań atmosferycznych (piorunów). Zwykle towarzyszą im intensywne opady deszczu często z gradobiciem oraz porywisty wiatr.
W CZASIE BURZY NAJBEZPIECZNIEJ JEST PRZEBYWAĆ WEWNĄTRZ BUDYNKU, DLATEGO, O ILE TO MOŻLIWE, NIE NALEŻY Z NIEGO WYCHODZIĆ.
Powodzią nazywamy zalanie przez wodę terenów nadbrzeżnych, wzdłuż koryta rzeki lub brzegu morza, na skutek wezbrania wód. Jest jedną z najbardziej groźnych i tragicznych w skutkach klęsk żywiołowych. Nie ma skutecznej metody jej uniknięcia, ale stosując różne zabezpieczania można podjąć próbę ograniczenia strat spowodowanych zalaniem domu czy dobytku.
Zima jest szczególną porą roku. Zagrożenia z nią związana, jak np. długotrwałe, intensywne opady śniegu mogą paraliżować całe regiony. Do tego niska temperatura, która może prowadzić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem jest silny wiatr, który w połączeniu z temperaturą tylko nieco powyżej 0 ̊C, może mieć taki sam skutek jak powietrze o temperaturze -30 ̊C w bezwietrzny dzień. Również wilgoć potęguje odczuwanie chłodu. Te dwa czynniki (wiatr i wilgoć) powodują, że marzniemy bardziej, niż wskazywałaby na to temperatura odnotowana na termometrze. Im bardziej wilgotno i wietrznie tym zimniej.
Zima to wyjątkowa pora roku – czas zabaw na śniegu i lodzie: jazda na nartach, sankach, łyżwach, lepienie bałwana czy bitwy na śnieżki. Jednak każda zabawa musi się odbywać w warunkach zapewniających bezpieczeństwo wszystkim osobom, które biorą w niej udział. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych.
Typowy ubiór powinien się składać z trzech warstw:
- wewnętrznej (bielizna), która odprowadza wilgoć ze skóry,
- środkowej (np. polar), która stanowi właściwy termoizolator,
- zewnętrznej, która chroni przed wiatrem (np. soft-shell) i wilgocią (np. gore-tex itp.).
Zagrożenia z zimą związane, jak np. długotrwałe, intensywne opady śniegu, mogą paraliżować całe regiony. Do tego niska temperatura, która może prowadzić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem jest silny wiatr, który w połączeniu z temperaturą tylko nieco powyżej 0 C, może mieć taki sam skutek jak powietrze o temperaturze -30 C w bezwietrzny dzień.
Jedną z przyczyn ofiar śmiertelnych w zimie jest niewłaściwe przygotowanie samochodu do sezonu oraz brak wiedzy, jak się zachować, gdy utkniemy podczas podróży z powodu awarii samochodu bądź złych warunków atmosferycznych (zamieć, śnieżyca).
Urlop to czas gdy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju zagrożenia w większym stopniu niż zazwyczaj. mogą one dotyczyć zarówno podróży jak i samego pobytu, zwłaszcza, gdy na miejsce wypoczynku wybieramy region odrębny kulturowo lub gdzie ścierają się różne siły polityczne.
Dlatego warto dokładnie zaplanować wyjazd, aby uniknąć przykrych niespodzianek.