Witamy w dziale "Informacje Prawa Obywatelskie".

Zarejestrowani użytkownicy naszego serwisu mogą w tym dziale publikować swoje artykuły dotyczące praw obywatelskich.

Serwis nie odpowiada za treść takich publikacji.  

 

Opublikuj swój artykuł.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Dużą uwagę do zjawiska oszustw na szkodę seniorów przywiązuje Komisja Polityki Senioralnej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, pod przewodnictwem Pani Poseł dr Joanny Borowiak.

W dniu 25 stycznia 2022 roku, Komisja Polityki Senioralnej Sejmu RP, zapoznała się z informacją Prokuratora Krajowego, dotyczącą oszustw wobec seniorów, przeciwdziałania im oraz sposobów ich unikania i możliwości karania sprawców tych przestępstw:

„Postępowania przygotowawcze, których przedmiotem są oszustwa popełnione na szkodę osób starszych lub nieporadnych życiowo pozostają w szczególnym zainteresowaniu Prokuratora Krajowego.”  - napisano w tej informacji. To dobra wiadomość dla seniorów.        

Zobacz całą treść informacji Prokuratora Krajowego.   (4,01 MB)    

Obejrzyj posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP.   

 


Marzena Okła-Drewnowicz
objęła urząd Ministra do spraw Polityki Senioralnej

foto Marzena Okła-DrewnowiczUrodzona 20 maja 1972 r. w Skarżysku-Kamiennej. Socjolożka.  

Absolwentka studiów magisterskich oraz doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także studiów podyplomowych z organizacji pomocy społecznej w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. W latach 1998-2007 zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej. W przeszłości przewodnicząca miejskich struktur Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a także wykładowczyni w Kolegium Pracowników Służb Społecznych oraz nauczycielka w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego.

dr Agnieszka Dziemianowicz–Bąk
objęła Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

foto Agnieszka Dziemianowicz-BąkZ wykształcenia pedagożka i filozofka, doktorat z filozofii ukończyła w Katedrze Filozofii Społecznej i Politycznej w Instytucie Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zanim zaangażowała się politycznie, była badaczką społeczną i działaczką na rzecz praw kobiet, nauczycieli, pracowników, a także wolontariuszką na oddziale hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i nauczycielką akademicką. Zakładała przedszkola na terenach wiejskich, tworzyła pierwsze młodzieżowe rady gmin, wspierała strajki i protesty pracownicze.
(Informacja ze strony KPRM)
Agnieszka Buczyńska objęła urząd
Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego,

oraz przewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego

foto Agnieszka BuczyńskaUrodzona 22 września 1986 r. w Tczewie. Polska działaczka społeczna i polityczna, socjolożka, specjalistka w zakresie społeczeństwa obywatelskiego. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz socjologii w Collegium Civitas w Warszawie. W 2021 r. została również absolwentką studiów MBA Leadership w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Do Sejmu RP wpłynął projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym, zmieniającym zasady pierwszeństwa pieszych oczekujących na przejście przez jezdnię w miejscach wyznaczonych.

Zobacz treść projektu ustawy.

Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej zgłosił uwagi do tego projektu.

Zobacz treść uwag.

       

  

 Do redakcji serwisu wpłynęła taka oto notatka:

SMUTNA  ALE PRAWDZIWA,
JESIENNA  NOTATKA 

O LOSIE  STARSZEJ  OSOBY I SPOŁECZNEJ  NIEMOCY 

W dniu 1 listopada 2016,  około godz. 5.30  musiałem interweniować w sprawie  osoby około  80 lat  , która od kilku miesięcy   traci kontakt z rzeczywistością  (omamy wzrokowe, słuchowe, wizje osób chodzących po mieszkaniu) a na dodatek  jest  zniedołężniała, ociężała i ostatnio  poraniona z uwagi na  upadki w swoim mieszkaniu. Jest to osoba sa-motna a nikt  ze znajomych nie chce  mieć drugich kluczy do jej miesz-kania,  bo wymieniona oskarża ich potem o kradzież pieniędzy albo biżuterii.

W rezultacie po raz kolejny wzywam  poprzez   telefon 112  straż pożarną  i pogotowie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał kolejny, korzystny wyrok dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Dotyczy on zaskarżenia decyzji Prezydenta Miasta Łodzi.

Postępowanie w sprawie zawieszone zostało z uwagi na toczące się równolegle postępowanie sądowe w przedmiocie ustalenia prawa wnioskodawczyni do zasiłku dla opiekuna w związku z opieką nad niepełnosprawną matką.

W Sejmie trwają prace na ustawą o bezpłatnej pomocy prawnej. Jest to bardzo cenna inicjatywa, choć jak ocenili w dniu 11 czerwca 2015 roku, uczestnicy spotkania Parlamentarnego Zespołu d.s. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, ma także mankamenty, które należałoby poprawić.

Jednym z mankamentów jest to, że ustawa ta wyklucza możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej przez osoby znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, które jednak nie zdecydowały się na korzystanie ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej. Takich osób w społeczeństwie jest wiele tysięcy.

Zapada coraz więcej wyroków korzystnych dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Przykre jest jednak to, że znajdujący się w szczególnie trudnej sytuacji ludzie tak często muszą dochodzić swoich praw w sądach.

Poniżej publikujemy niektóre z korzystnych wyroków, ich lektura może okazać się przydatna podczas załatwiania spraw w urzędach.  

Sejm 27 maja 2015 r. Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Józefa Hrynkiewicz:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Zwracamy się z tym pytaniem do ministerstwa, ponieważ dotyczy ono około, a może nawet więcej niż 2 mln osób w Polsce, o których prawa stale trzeba się upominać, gdyż są to osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Każdy dzień ich życia zależy od tego, czy ktoś będzie się nimi opiekował i pomoże im zaspokoić ich najbardziej elementarne potrzeby. Mówimy o takiej grupie osób.


Razmowy w Pałacu Prezydenckim
 
 
 
 
 
 
 
 
  
Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska 15 kwietnia 2014 r. spotkała się z przedstawicielami opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. W spotkaniu wzięły także udział minister Irena Wóycicka oraz doradczyni Prezydenta RP Joanna Staręga-Piasek.